Aktualności

Jeżdżę rowerem, nie jeżdżę chodnikiem

Untitled design

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego zorganizowaliśmy akcję edukacyjną skierowaną do rowerzystów poruszających się nieprzepisowo chodnikiem. Choć za takie przewinienie należy się mandat, nasze Rowerowe Strażniczki Chodnikowe zamiast kary, wręczały chodnikowym rowerzystom pakiet upominków, w postaci broszury informacyjnej O przesiadaniu się na rower, Rowerową Mapę Wrocławia, zaproszenie na zajęcia Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy, przypinkę z mantrą “Jeżdżę rowerem, nie jeżdżę chodnikiem” oraz na słodkości własnego wypieku.

Od rana wypatrywaliśmy “chodnikowców” na ul. Świdnickiej i pl. Kościuszki. Planowaliśmy przekonywać, że jazda jezdnią lub wyznaczonym pasem jest nie tylko dużo bardziej bezpieczna, ale i znacznie wygodniejsza, a cykliści korzystający z ulicy zamiast z chodnika to także większy komfort dla pieszych. Spodziewaliśmy się sporego grona wrocławian jadących między pieszymi, a tymczasem zamiast pouczać innych…sami dostaliśmy lekcję. Zamiast zgrai “rowerowych chodnikowców” obserwowaliśmy tłumy rowerzystów jadących prawidłowo jezdnią i korzystających ze śluz i pasów.

Ci, których udało nam się przyłapać na chodniku najczęściej tłumaczyli się brakiem czasu i brakiem dogodnych rozwiązań umożliwiających im sprawne włączanie się do ruchu drogowego. Brak wiedzy czy znajomości przepisów wydaje się być jednym z ostatnich powodów, dla których cykliści rezygnują z jazdy jednią lub wyznaczonym na niej pasem. Dużo częściej takim powodem jest strach.

Dlatego nasza akcja to również chęć zaapelowania do Policji i Straży Miejskiej, by zamiast wręczania mandatów dla rowerzystów skierowali swoje działania w stronę poprawy bezpieczeństwa na jezdni, bo jest to czynnik absolutnie fundamentalny – dla wszystkich uczestników ruchu.

Happening stanowił uzupełnienie do działalności prowadzonej przez nas Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy. Czujesz, że potrzebujesz wsparcia, porady, szkolenia? Zgłoś się do nas, pomożemy!