Rowerowe ABC

Co daje Ci jazda na rowerze

W Polsce od pewnego czasu można zauważyć swoistą „modę” na zdrowy styl życia. Przejawia się to także w częstszym wybieraniu roweru nie tylko na weekendowe wycieczki, ale również jako środka codziennej komunikacji. Choć wciąż część osób uważa ten trend za chwilowy zryw, to grono tych, którzy zamieniają samochód na rower i przekonują się, że na miejskich dystansach zamiast czterech kół wystarczą dwa, powiększa się.

Co takiego jest w rowerze? Jakie osobiste korzyści możesz czerpać z pedałowania?

Czas

O tym, że polskie miasta są strasznie zakorkowane wie każdy, kto musi regularnie przemieszczać się z punktu A do punktu B w godzinach szczytu. Aby zrozumieć z czego wynika ta sytuacja, wystarczy przyjrzeć się samochodom stojącym w korku. Większością z nich podróżują tylko ich kierowcy, nikt więcej. Teraz wystarczy porównać jaką powierzchnię na jezdni zajmuje samochód (liczba pasażerów: najczęściej 1), autobus lub tramwaj (liczba pasażerów: ok 100 osób), a ile rower. Poza oszczędnością przestrzeni, jednoślad wygrywa w powyższym zestawieniu, gdy chodzi o korki. One go po prostu nie dotyczą, dzięki czemu wyprzedzi niejedno auto i środek komunikacji miejskiej.
Kolejna oszczędność czasu (i pieniędzy) to możliwość zaparkowania praktycznie wszędzie i za darmo. Nie tracisz czasu na nerwowe krążenie po okolicy w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego.

Szczęście i endorfiny

Nie jest tajemnicą, że podczas aktywności fizycznej nasz organizm wytwarza endorfiny, które odpowiadają za uczucie spełnienia i szczęścia. Taka nagroda za podjęty wysiłek. Nie musisz brać udziału w wyścigach kolarskich żeby doświadczyć tego stanu, kilka kilometrów przejechanych spokojnym tempem również zagwarantuje lepsze samopoczucie. Jazda na rowerze obniża także poziom stresu i poprawia koncentrację. Nie wierzysz? Porównaj swój nastrój po przybyciu do szkoły czy pracy samochodem, komunikacją miejską i rowerem.

Zaoszczędzone pieniądze

To kolejny z ważnych powodów dlaczego warto wybrać rower. Utrzymanie i eksploatacja roweru to wielokrotnie niższy kosztniż koszt posiadania auta. Nie musisz płacić za benzynę, ubezpieczenie, obowiązkowe przeglądy, ani za … parking . Choć wciąż słychać głosy, że posiadanie auta to przejaw wysokiego statusu społecznego, a rowery są dla ludzi, których nie stać na samochód, to owe twierdzenia nijak się mają do dość zamożnej społeczności Holendrów czy Duńczyków pedałujących masowo.

Lepsze zdrowie

Według różnych badań osoby jeżdżące regularnie rowerem żyją średnio od 2 do 6 lat dłużej niż ci nieaktywni fizycznie. Godzina spokojnej jazdy pozwala spalić ok. 500 kcal bez większego wysiłku i litrów wylanego potu. Regularna jazda na rowerze poprawia ogólną odporność organizmu, dzięki czemu rzadziej chorujemy.
Regularne pedałowanie pozwala również na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i podwyższenie tego „dobrego”. Do tego rowerowa aktywność przynosi wszystkie profity treningu cardio, czyli zwiększa pojemność płuc, poprawia pracę serca, wpływa na lepsze dotlenienie krwi, a Tobie przynosi więcej siły i energii. Niektórzy zauważają nawet poprawę stanu włosów i skóry.

Kondycja i sylwetka

Kolejna zaleta regularnej jazdy na rowerze jest wspomniany trening cardio, idealny do spalania tkanki tłuszczowej. Bez karnetów na siłownię i szukania dodatkowego czasu na aktywność. Wystarczy na trasie dom-uczelnia/praca/inne miejsce, które odwiedzasz regularnie poruszać się na dwóch kołach. Profity z takiej formy ruchu to szczuplejsza sylwetka, utrata wagi oraz pięknie wyrzeźbione i silniejsze mięśnie ud i łydek i wzmocnione pozostałe grupy mięśni.

Rower dla każdego

Wiele osób ma w dzisiejszych czasach problemy ze stawami, przez co nie może uprawiać niektórych sportów, np. biegania. Ogromną zaletą roweru jest to, że środek ciężkości znajduje się na siodełku, przez co nie obciążamy stawów kolanowych, a systematyczna jazda na rowerze chroni przed osteoporozą. Dlatego rower poleca się także osobom starszym jako formę dbania o zdrowie, a zarazem mało inwazyjną aktywność, mogącą zaszkodzić ich nieco już słabszym ciałom.

Mniej wdychanych spalin

Zaskoczony? Otóż okazuje się, że jeden z głównych argumentów zwolenników jazdy autem – że rowerzyści są narażeni na wdychanie dużych ilości spalin – jest mitem. W rzeczywistości, ponieważ spaliny zbierają się nisko przy ziemi cykliści wdychają ich mniej niż ci za kierownicą samochodu (ujścia „wywietrzników” samochodowych często znajdują się blisko ziemi).

Zdrowie, lepsze samopoczucie, szczupła sylwetka, dbałość o środowisko i własny portfel, to tylko kilka argumentów dlaczego w mieście warto wybrać rower. Jazda na rowerze to nie tylko moda, ale styl życia, który można pokochać.

Wersję podręczną tej instrukcji znajdziesz w naszej broszurzePobierz darmowego ebooka