Rowerowe ABC

Przygotowanie roweru do jazdy

Podobno jazdy na rowerze nigdy się nie zapomina, jest jednak kilka rzeczy, które mogą ją utrudnić, zwłaszcza jeśli rozłąka z rowerem była dłuższa niż przerwa na sen. Niektóre z nich są łatwe do przewidzenia i związane z budową roweru, o nich przeczytasz poniżej. W kwestii pozostałych musisz zdać się na swój zdrowy rozsądek i zapamiętać prostą zasadę: cokolwiek, gdziekolwiek, niezależnie od przeznaczenia montujesz do swojego roweru, musi być na nim stabilnie zamocowane, tak aby nie odłączyło się w trakcie jazdy oraz nie powodowało zagrożenia.

Zaczynając od kwestii najbardziej przyziemnej, koła muszą być napompowane. Producenci podają odpowiednie dla opon ciśnienie na ich boku (tam gdzie rozmiar), ale bez problemu twardość koła ocenisz ściskając je palcami. Ci, którzy za powtórką z fizyki nie tęsknią, muszą pamiętać że zbyt niskie ciśnienie w oponie utrudnia jazdę i prowadzi do zniszczenia dętki oraz felgi, a zbyt wysokie osłabia amortyzację, przez co potrafi zabić całą przyjemność z jazdy.

Podczas jazdy testowej sprawdź, na jakiej wysokości masz ustawione siodełko. Ważne jest aby nie było ono za nisko (gdy kolana są cały czas zgięte) – wtedy za bardzo je obciążasz, lub za wysoko – wtedy siłę tracisz na „bujanie się” na siedzisku a nie na kręceniu pedałami.

Rzeczą, którą trudno wychwycić, kiedy rower stoi w miejscu jest stan jego łożysk. Warto się o nie zatroszczyć zwłaszcza w rowerze, który stał dłuższy czas nieużywany, bo oprócz wydawania irytujących dźwięków potrafią też bardzo utrudnić jazdę. Łożyska są chyba najtrudniejszym w samodzielnym serwisowaniu elementem roweru, więc laikom odradzamy próby napraw na własną rękę.

Zębatki i łańcuch może nie wymagają codziennej pielęgnacji, ale warto je od czasu do czasu smarować, co ułatwi jazdę i zabezpieczy – zwłaszcza wrażliwy łańcuch – przed brudem i korozją. Z biegiem czasu i kilometrów łańcuch się rozciąga, a zębatki ścierają, wówczas obiema tymi rzeczami warto się dać zająć fachowcom.

Jeden z najważniejszych elementów – hamulce. Są obowiązkowym wyposażeniem roweru oraz elementem kluczowym dla bezpieczeństwa nas i innych uczestników ruchu, stąd szczególną troskę należy przeznaczyć do utrzymania ich w stanie sprawności. Podstawową kwestią dla hamulców szczękowych są tu odpowiednio mocny naciąg linek i kontrola stanu klocków hamulcowych. Warto też zwracać uwagę na zabrudzenia odpowiedni obręczy koła lub tarczy hamulcowej, jak i samych szczęk. W obu tych przypadkach brud obniża efektywność ich działania. W rowerach z hamulcami hydraulicznymi trzeba pamiętać o odpowiednio częstej wymianie płynu hamulcowego, nie rzadziej niż co roku. Najmniej uwagi wymagają hamulce rolkowe: smarowanie około raz do roku oraz hamulce typu Torpedo (kontra) niewymagające serwisu w ogóle.

Zarówno sprawna jazda, przyśpieszanie jak i hamowanie zależą od działania linek, które wyzwalają hamulce i regulują przełożenie przerzutek. Zarówno ich konserwacja jak i wymiana są możliwe do wykonania przez laika. Kluczową sprawą jest ich właściwe naciągnięcie. O ile w przypadku hamulców sprawa jest prosta (im mniej luzu tym lepiej), to regulacja przerzutek jest bardziej czasochłonna.

Zgodnie z prawem rower musi posiadać światła pozycyjne: z przodu białe, z tyłu czerwone oraz czerwony odblask z tyłu. Światła muszą sygnalizować innym twoje położenie i być przymocowane do roweru w nocy (za dnia nie ma obowiązku ich posiadania) oraz przy słabej widoczności. Poza wygodnym umiejscowieniem świateł sprawdź, czy oświetli ci oczekiwany odcinek drogi z przodu. Możesz je też przestawić na „mruganie”, aby wydłużyć żywotność baterii.

Często lekceważony dzwonek nie ma siły przekazu porównywalnej z samochodowym klaksonem, ale jest niezastąpiony na drogach rowerowych. Na ciągach pieszo – rowerowych raczej nie powinieneś z niego korzystać, bo jesteś tam gościem i masz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Ponadto posiadanie go jest obowiązkowe, a dźwięk ma być nieprzeraźliwy.

Kilka minut spędzonych na sprawdzeniu swoich dwóch kół według powyższych wskazówek to zwiększona pewność, że zadbaliśmy o swój pojazd oraz o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy na nim.

Wersję podręczną tej instrukcji znajdziesz w naszej broszurzePobierz darmowego ebooka