Rowerowe ABC

Rower także od święta

Wielu z nas codziennie jeździ rowerem do pracy, na zakupy, na działkę czy do znajomych. Rower jest więc narzędziem codziennego użytku. Czasem jednak przeżywa on też swoje święto.

Największym z nich jest Wrocławskie Święto Rowerzysty, które już od kilku lat odbywa się w naszym mieście w czerwcu. Rozpoczyna się przejazdem cyklistów przez Wrocław, a kończy piknikiem w wyznaczonym miejscu. Jest to największa rodzinna, niesportowa, masowa impreza rowerowa we Wrocławiu, której ideą jest promowanie miasta przyjaznego ludziom – miasta, w którym można oddychać czystym powietrzem, bezpiecznie, szybko i ekologicznie przemieszczać się z miejsca na miejsce i aktywnie wypoczywać. Impreza organizowana jest pod wspólnym szyldem Święta Cyklicznego, które odbywa się jednocześnie w kilkunastu miastach w Polsce.
Po przejeździe, w którym od lat bierze udział kilka tysięcy uczestników, odbywa się bajk-piknik, a na nim wyścigi dla dzieci i dorosłych, mecze bike polo, testy zapięć rowerowych, pokazy sprzętu i akcesoriów, darmowe naprawy rowerowe (Dr. Bike), czy znakowanie jednośladów przez policję.
Święto to zwykle zapowiadają tzw. śniadania rowerowe. Cykliści otrzymują wówczas w wybranych miejscach miasta mały poczęstunek za to, że wybierają jazdę rowerem, a nie samochodem. Zdrowe przekąski i aromatyczna kawa są miłą niespodzianką dla pedałujących i mają być zachętą dla tych, którzy jeszcze nie wierzą w dwa koła jako alternatywę transportową dla miasta.

Kolejne rowerowe święto wiąże się z kulturą kinową. Bike Days Festiwal Filmów Rowerowych to przegląd produkcji o tematyce rowerowej, kolarskiej i kurierskiej. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce odbywa się właśnie we Wrocławiu, a jego celem jest promocja i prezentacja niszowej kinematografii o tematyce rowerowej, popularyzacja kultury cyklistów i promowanie idei ekologicznego transportu i zdrowego trybu życia.

Co roku 22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu i jest on punktem kulminacyjnym Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Celem kampanii jest promocja komunikacji publicznej (miejskiej i kolejowej). Kierowcy i pozostali mieszkańcy zwolnieni są w ten dzień z opłat za bilety komunikacji miejskiej.

W rowerowym świętowaniu nie może zabraknąć sztuki. W związku z tym we Wrocławiu jedna z edycji Biennale Out of sth w BWA poświęcona została ciekawym zjawiskom związanym z jednośladem. Głównym punktem programu Biennale była wystawa Velodream w Awangarda – BWA Wrocław.
Towarzyszył jej szereg wydarzeń: piknik rowerowy na welodromie przy ul. Żmigrodzkiej, panele edukacyjne poświęcone ważnym tematom, takim jak aktywizm miejski czy bezpieczeństwo dziecka na rowerze.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego organizuje co roku we wrześniu peleton rowerowy pod hasłem: “Rowerem przez Wrocław” w ramach Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia. Peleton rusza zawsze z Parku Południowego i jedzie na Wyspę Słodową, gdzie uczestnicy korzystają z wielu prozdrowotnych atrakcji. Każdy uczestnik peletonu otrzymuje na starcie tzw. “saszetkę życia”, wodę mineralną, smycz, szprychówkę i naklejkę z numerem (upoważniającą do odbioru nagród). Udział w peletonie może wziąć każdy. Do zdobycia są puchary, mnóstwo upominków oraz wspaniałe wspomnienia.


For the love of mud; reż. Benedict Campbell

Jak widać rower poza codzienną porcją radości staje się centralnym punktem wokół którego kręcą się imprezy. Zarówno ekolodzy, miłośnicy kultury, promotorzy zdrowia jak i amatorzy dobrej zabawy mogą na rowerze manifestować swoje poglądy i świętować to, jak wiele daje on miastu i ludziom. Jeśli chcesz zobaczyć więcej dowodów takiego świętowania, otwórz broszurę i sam oceń, czy te zdjęcia nie wyglądają zapraszająco.

Wersję podręczną tej instrukcji znajdziesz w naszej broszurzePobierz darmowego ebooka