Rowerowe aktualności

Dzięki, że jeździsz! #ETM

W środę (16 września) z samego rana przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej pojawiła się grupa kolorowo ubranych ludzi. Ubrani jak na przyjęcie urodzinowe: w perukach, z balonami i grzechotkami w rękach, wykrzykiwali w stronę przejeżdżających rowerzystów… hasła zachęty i podziękowania. Tak radosny zespół kibiców ze Stowarzyszenia Akcja Miasto dopingował wrocławian do wybierania jednośladu w codziennych podróżach.

“Jesteś super!”, “Jesteś najlepszy!”, “Brawo!” – to tylko niektóre z haseł, które cykliści mogli tego dnia usłyszeć. Poza pochwałami, naszym głównym celem było powiedzieć każdemu i z osobna: “Dziękujemy, że wybierasz rower!”. Każdy, kto w ten sposób porusza się po mieście, jest dla nas zwycięzcą i zasłużonym dla miasta bohaterem, przyczyniającym się do zmniejszania korków i emisji spalin. Dlatego zależało nam, by rowerzyści mogli poczuć się wyjątkowo chociaż przez chwilę.

Akcja miała na celu nie tylko zachętę dla tych, którzy przesiadkę na rower w codziennych dojazdach mają już za sobą, ale i inspirację dla tych, którzy jeszcze się wahają. Dlatego oprócz dopingujących wiwatów, na rowerzystów czekał także pakiet informacyjnych broszur, zawierających solidną porcję wiedzy ułatwiającą zmianę środka transportu – do wręczenia tym jeszcze nieprzekonanym znajomym lub rodzinie. Na przejeżdżających czekały również pyszne jabłka.

Aktywne kibicowanie rowerzystom to naprawdę świetny sposób na udany początek dnia. Nic tak pozytywnie nie nastraja, jak trochę uśmiechu i wspólnej radości. Chyba powinniśmy częściej organizować takie akcje z rana! – podsumowuje główna organizatorka wydarzenia Sandra Domańska z Akcji Miasto. Razem z nami za wybór ekologicznego środka transportu dziękował dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miasta, pan Marek Czuryło oraz pracownicy Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Happening zainaugurował tegoroczną edycję Europejskiego Tygodnia Mobilności, odbywającą się pod hasłem Wybieraj. Przesiadaj się. Łącz! Impreza potrwa do 22 września, a jej celem jest promowanie świadomych wyborów w zakresie transportu oraz zachętę do łączenia i zmieniania sposobów poruszania się w mieście. W trakcie ETM na wrocławian czekają liczne atrakcje, takie jak warsztaty, piknik, Parada Mobilności i in. Jak co roku, kulminacją Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez Samochodu (22 września), kiedy komunikacją miejską będzie można jeździć za darmo. Pełen program oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie tydzienmobilnosci.eu oraz na wydarzeniu na Facebooku.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących i innych odbywających się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Poniżej szczegółowy program imprezy:

▪ Ile miejsca na drodze potrzebujemy? – foto happening, Most Uniwersytecki
▪ Parada Mobilności. Plac Nowy Targ – Most Uniwersytecki, g. 12:00.
▪ Mobilni wrocławianie – wspólne zdjęcie na Moście Uniwersyteckim, g. 12:30.
▪ Piknik Mobilności. Most Uniwersytecki, g. 12:30 – 16:00.
▪ Rowerowa gra miejska GlassGo! Most Uniwersytecki, g.13:30.
▪ Spacer: murale Nadodrza. Most Uniwersytecki, g.13:30.
▪ Yoga na Moście Uniwersyteckim. g.14:00.
▪ Spacer: Tajemnicze Miejsca Nadodrza. skrzyż. ul. Łokietka i Drobnera, g. 15:00.
▪ Pokaz filmu „Zurbanizowani”. Wyspa Słodowa g. 20:00.