Rowerowe ABC

Jaki rower wybrać

Poszukując jednośladu odpowiedniego dla siebie większość osób widzi już oczami wyobraźni siebie na wymarzonym rowerze pedałującego z uśmiechem na twarzy. Wtedy wybór jest banalnie prosty, najlepiej kupić rower marzeń. Jeśli jednak chcesz to zrobić świadomie, czytaj dalej albo zajrzyj do broszury.

Najłatwiej wybrać odpowiedni dla siebie rower biorąc pod uwagę zadania, jakie będzie miał wypełniać. Pomimo pewnej elastyczności w zastosowaniach, rowery najlepiej sprawują się w roli do jakiej zostały skonstruowane. Różnią się one budową, materiałami wykorzystanymi do produkcji i detalami, a wszystko razem ma ułatwić użytkowanie zgodne z przeznaczeniem. Zatem na które dwa koła się zdecydować?


Rowery miejskie. fot. RoweryStylowe.pl

Jeżeli planujesz poruszać się po mieście w drodze do pracy, odpowiedni powinien być dla ciebie rower miejski. Mylisz się, jeśli wydaje ci się że są to wyłącznie holenderskie damki z bukietami kwiatów i świeżych warzyw w zestawie. Wiele z nich wygląda dobrze prowadzone przez faceta, a pozwalają dojechać na miejsce w stanie umożliwiającym koegzystencje z innymi ludźmi bez prysznica i przebierania się. Z reguły wyposażony w przerzutki i hamulce niewymagające częstego serwisowania, do tego zabezpieczone przed niepogodą specjalną osłoną. Rama umożliwia łatwe wsiadanie i zsiadanie, a cała konstrukcja pozwala na zajęcie wygodnej pozycji. Zaopatrzony w błotniki, bagażniki i oświetlenie wpisuje się idealnie w miejski użytek (dojazdy, w eleganckim stroju, przewożenie drobnych rzeczy). Nic tylko wsiadać i jechać. Jego wadą jest spory ciężar, niewygodna jazda na dłuższych trasach i nieprzystosowanie do jazdy poza asfaltem.


Rowery górskie

Jeśli rower to dla Ciebie głównie sport i rekreacja, i to najlepiej w terenie pełnym wyzwań, rozejrzyj się raczej za wersją górską jednośladu. „Góral” to wciąż najpopularniejszy rodzaj roweru wybierany przez Polaków. Jest lżejszy od miejskiego, z większą liczbą dostępnych przełożeń, z przerzutkami i hamulcami dającymi pełną kontrolę nad jazdą (ale wymagającymi dbałości o ich stan), szerokimi, kostkowymi oponami, które doskonale trzymają się podłoża.


Rowery trekkingowe. fot. RoweryStylowe.pl

Krewnym „górala” jest rower trekkingowy, przystosowany do jazdy na dłuższych dystansach, wygodny i pozwalający poruszać się również w terenie. Za jego wadę można uznać właściwie tylko to ze jest zbyt pomiędzy: cięższe od górskiego czy „szosy”, nie tak niezawodny i komfortowy w mieście jak mieszczuch.

Jako dopełnienie rowerowego świata istnieje rower szosowy. Lekki, wydajny i (niestety) niewygodny w codziennych dojazdach. Nadaje się do bardzo szybkiej sportowej jazdy po asfalcie, dlatego cieszy się popularnością wśród tych, którzy potrzebują dużo, szybko i często pedałować przez miasto, np. w środowisku kurierów rowerowych.

Jeśli potrzebujesz pojazdu małego, który mieści się do pociągu albo szafki na dworcu, rozważ zakup roweru składanego. Ma on charakterystykę podobną do rowerów miejskich: bardzo praktyczny, łatwy do przechowywania i transportu. Nie grzeszy natomiast bezawaryjnością i przesadnym komfortem jazdy.


Rower elektryczny. fot. RoweryStylowe.pl

Dla tych, którzy nie wierzą w swoją kondycję i obawiają się intensywnego ruchu stworzono rower elektryczny. Podczas pedałowania cyklista wspomagany jest pracą silnika elektrycznego, przez co dłuższa trasa jak i podjazdy nie są tak męczące, a pozwalają korzystać ze wszystkich profitów jazdy na rowerze. Zależnie od baterii i czasu jazdy, trzeba uzupełniać to wspomaganie ładując rower co jakiś czas. Przez napęd wspierający pojazd staje się ciężki, dlatego nie polecamy jazdy na wyczerpanej baterii.

Kiedy decyzja co do rodzaju roweru już zapadła, warto zwrócić uwagę na kilka elementów przy wyborze jednośladu dla siebie. W sklepie wystarczy na rowerze usiąść, żeby ocenić jego rozmiar, a przy zakupach wirtualnych skorzystać z tabeli opisującej wysokość i długość ramy. We właściwie dobranym pojeździe, opierając stopę na pedale w najniższym położeniu noga nie jest zupełnie wyprostowana. Jeśli pomimo znalezienia odpowiedniej wysokości (rozmiaru) ramy czujesz że pozycja jest niekomfortowa, możesz to wyregulować odpowiednim mostkiem lub wybierając ramę, w tym samym rozmiarze, ale o innej długości. W rowerach o prostej górnej rurze ramy, warto upewnić się ze stojąc na ziemi masz kilka centymetrów luzu pomiędzy nią a kroczem.

Wybór materiału, z którego wykonany jest rower jest o tyle ważny, że przekłada się bezpośrednio na jego wagę, a więc na wygodę użytkowania. Najcięższe są rowery ze stali konstrukcyjnej i z zasady są to jednak stare rowery. Lżejsze są ramy wykonane ze stali chromowo – molibdenowej (CrMo), mniej podatne na korozję, najlżejsze natomiast są ramy aluminiowe. One jednak ze względu na wysoką twardość, lepiej przenoszą drgania z podłoża i są wrażliwe na uszkodzenia chemiczne, np. nie lubią soli, co raczej eliminuje je z roli rowerów całorocznych.

Żeby dodać ci otuchy w trudnym, zdaje się, wyborze jaki rower dopasować, przypominamy, że na każdym sprawnym da się jeździć. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z dwoma kołami, wykorzystaj te, które masz (zajrzyj na rodzinne strychy), przetestuj te dostępne (podpytaj znajomych albo skorzystaj z Wrocławskiego Roweru Miejskiego i zacznij pedałować. Wcześniejsze dylematy znikną, bo przysłoni je satysfakcja z ruchu i inne korzyści płynące z jazdy na rowerze.

Wersję podręczną tej instrukcji znajdziesz w naszej broszurzePobierz darmowego ebooka