Rowerowe ABC

Rowerem do pracy

To nie będzie kolejny artykuł o namawianiu Cię do pedałowania do pracy. Dziś opowiemy o firmach, które rozumieją korzyści, jakie przynosi (przywozi?) im pracownik używający roweru jako środka transportu i co takie firmy są w stanie zrobić, aby zwiększyć liczbę takich osób.

Pracownik na rowerze

Co może dać firmie pracownik, który przyjeżdża do pracy na rowerze? Zaczniemy od punktualności. Jako że korki cyklistów nie dotyczą, nie są oni zależni od natężenia ruchu bądź jego utrudnień z powodu remontów i kolizji. Przybywa do pracy już po dawce ruchu, która wpływa dobroczynnie na jego rozbudzenie, a dalej na większą odporność na stres i koncentrację. Wszystkie te aspekty zaś sprawiają, że wykonuje swoje obowiązki bardziej wydajnie i ochoczo. Brzmi jak kandydat na pracownika miesiąca? Oczywiście, tym bardziej, że w zestawieniu kilku miesięcy na takim osobniku firma może sporo zaoszczędzić: nie musi wykupować i opłacać miejsca parkingowego dla jego samochodu, zaś ten służbowy, razem z opłaconym paliwem, użycza mu w koniecznych sytuacjach, nie na codzienne dojazdy.


Zwycięska drużyna Europejskiego Wyzwania Rowerowego 2015
Firma przyjazna cyklistom

Co może dać firma pracownikowi, aby zachęcić go do przyjeżdżania do pracy na rowerze? Odpowiemy na przykładzie wrocławskich firm, które wyszły cyklistom naprzeciw i stosując pewne udogodnienia, zachęcają kolejne osoby do pedałowania.

Po pierwsze, najważniejsze, bezpieczne parkingi. Najlepiej zadaszone, monitorowane. Jeśli nie boksy czy zamykane pomieszczenia, to praktyczne stojaki w kształcie odwróconej litery u, a nie „wyrwikółka”. Jeśli w budynku lub przed nim ciężko wygospodarować miejsce dedykowane postojowi jednośladów, w ramach programu miejskiego „wnioskuj o stojak” można zgłosić zapotrzebowanie na takowe do Urzędu Miasta.

Po drugie pomieszczenia umożliwiające zmianę i przechowanie odzieży (szafki), odświeżenie się po pokonaniu dłuższego dystansu (prysznic) i dokonanie drobnych napraw (skrzynka z narzędziami). To ze spraw bardziej technicznych, a przecież równie istotna jest motywacja i informacja. Niektóre firmy zapraszają więc przedstawicieli organizacji promujących rower jako środek transportu, by podzieliły się z pracownikami swoją wiedzą i udzieliły praktycznych porad podczas prelekcji rowerowych. Równie dużą skuteczność ma newsletter wewnętrzny, w którym wspomina się o profitach płynących z jazdy na dwóch kołach, podpowiada jak robić to bez rezygnacji z eleganckiego stroju i oferuje koleżeńskie wsparcie dla tych, którzy dopiero zaczynają. Często do redakcji takich informacji wydelegowane są konkretne osoby z działu HR, dbałości o aspekty ekologiczne bądź inne, czasami z taką inicjatywą wychodzą sami pracownicy, którzy swoją radością z rowerowych podróży chcą podzielić się z innymi.

Z przedsięwzięć zasługujących na wyróżnienie należy wspomnieć o całodniowym warsztacie Dr Bike, kiedy to, najczęściej po wcześniejszych zapisach, pracownicy, którzy przyjechali na rowerze do pracy, mogą go podczas wykonywania swoich obowiązków oddać w ręce specjalisty, który zadba o niego i dokona koniecznych napraw. Dochodzą do tego konkursy, eventy takie jak Bike Week i inne, w których, na zachętę, można wygrać gadżety rowerowe albo zostać poczęstowanym zdrowym drugim śniadaniem. Coraz częściej organizuje się także wycieczki rowerowe zamiast wyjazdów integracyjnych czy popołudniowych spotkań w pubach. Zdarzają się także w Polsce pierwsze odważne firmy, które wzorem z europejskich i światowych korporacji i przedsiębiorców płacą pracownikom za dojazdy do pracy na rowerze. Rozumiejąc ile można zyskać i ile zaoszczędzić, motywują finansowo tych, którzy nie do końca są przekonani, że na dwóch kołach nie tylko da się dojeżdżać, ale też że warto to robić.


Dr. Bike

Niektóre firmy zainwestowały w służbowe rowery, pomocne przykładowo w poruszaniu się między oddziałami. Służbowe jednoślady są coraz popularniejsze wśród urzędników, szczególnie, że większe polskie miasta posiadają w nich komórki odpowiedzialne za rozwój ruchu rowerowego. Niezależnie od inicjatyw i oferowanych udogodnień łatwo zauważyć, że firma przyjazna rowerzystom to rozwiązanie przynoszące obopólne korzyści: dla pracownika jak i dla pracodawcy.

Wersję podręczną tej instrukcji znajdziesz w naszej broszurzePobierz darmowego ebooka